Vidice

Vidice - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Drobné památky

Stručné představení

Vesnice s málo známým, kdysi poutním kostelem sv. Apoleny.

http://www.vidice.cz/

Památky v oblasti

Kostel sv. Apolonie ve Vidicích

Kostel sv. Apolonie ve Vidicích
Plochostropá loď a klenutý starobyle působící polygonální presbytář.

Historie

Vidice (německy Widlitz) leží při cestě z Horšovského Týna do Boru u Tachova. První zmínka o místě je z roku 1362, v souvislosti s Dobrohostem, který se po vsi psal. Ve vsi stávala tvrz, na které se vystřídala řada rodů (např. zemané z Kočova či Merklína). Před rokem 1512 patřila vesnice k Bernarticím. Od poloviny 16. století vlastnili vesnici Černínové z tasnovické větve. Roku 1654 zde byl samostatný statek, který patřil Sibyle Maxmiliáně Štampachové. V 18. století  byla vesnice rozdělena na několik částí. Část patřila k Ostrovu, část k Boru u Tachova.  Postupně zde převážilo německé obyvatelstvo.

Tvrz se do dnešní doby nezachovala, její stavba byla pojata do novějšího panského dvora. Zakreslena je ještě na mapě z 18. století. Část budov panského dvora byla po roce 1960 zbořena. 

Po roce 1945 došlo v obci k řadě demolic. Zachovaly se cennější objekty čp. 14 s roubeným štítem, čp. 15 s pěknou fasádou, čp. 7 a 21. U statku čp. 44 stojí starý holubník. Před čp. 12 je umístěn pamětní kříž z roku 1905.
Západně od silnice na Libosváry v úbočí hory Sedlo jsou patrné stopy po dolování železné rudy, která se zpracovávala v 2. polovině 19. století ve Ferdinandově huti u Srb.

Významné osobnosti

Sv. Apolena

Fotografie

VidiceKostel sv. Apolonie ve Vidicích