Dožice

Dožice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnice Dožice se nachází nedaleko Nepomuku. V písemných pramenech se poprvé objevuje k roku 1318.

http://www.mladysmolivec.cz

Památky v oblasti

Kostel Archanděla Michaela u Dožic

Kostel Archanděla Michaela u Dožic
Dominantou obce Dožice je kostel Archanděla Michaela z roku 1575, vzácná ukázka v kraji ojedinělé renesanční církevní architektury.

Sochy sv. Antonína Paduánského, sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého v Dožicích

Sochy sv. Antonína Paduánského, sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého v Dožicích
Na návsi v Dožicích najdeme soubor barokních soch sv. Antonína Paduánského, sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého.

Historie

Dožice leží 9 km severovýchodně od Nepomuku, 17 km severozápadně od Blatné. Jsou částí obce Mladý Smolivec v okrese Plzeň-jih. V písemných pramenech jsou poprvé uváděny v roce 1318 jako sídlo vladyků Racka a Lva. Roku 1553 koupil Dožice Mořic Chanovský z Dlouhé Vsi, a to od Jana Martinkovského z Roseče. Majetkem tohoto rodu byly až do roku 1660. Poté se často měnili majitelé. V 18. století se stal vlastníkem Dožic řád maltézských rytířů. Na počátku první světové války zde stálo 93 domů. V roce 1991 tady žilo 126 obyvatel ve 48 domech.

Dominantou obce je kostel Archanděla Michaela. Pozornost zaslouží soubor soch sv. Antonína Paduánského, sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého. Najdeme zde areál někdejšího vrchnostenského dvora a zajímavé doklady lidové architektury.    

Fotografie

DožiceDožiceDožiceKostel Archanděla Michaela u DožicSochy sv. Antonína Paduánského, sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého v Dožicích