Kostel sv. Jana Křtitele v Kladrubech

Kladruby - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika, baroko
historická epocha: středověk, novověk

Stručné představení

Dlouholetá neúdržba se podepsala na špatném stavu kostela.

Historie

Vojenice (část obce Kladruby, kde kostel leží) jsou poprvé písemně doloženy k roku 1352, kostel je zmíněn k roku 1358. Během husitských válek byl zničen a fara zanikla. Později byl zřejmě opraven. Zpráva z roku 1769 ho popisuje jako sešlý, takže musel být stržen a v barokním slohu přestavěn v podstatě do dnešní velikosti. Roku 1885 kostel od blesku vyhořel. Opraven byl pod vedením architekta Josefa Podhájenského, znovuvysvěcen byl v roce 1897.

Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem, sakristií po severní straně a překvapivě masivní věží v západním průčelí s ozdobnou cibulovou věží. Vnitřní vybavení je z doby po požáru novobarokní. Při požáru byl zničen křídový oltář, v jehož středu byl zobrazen apokalyptický Bůh Otec a na křídlech výjevy ze života sv. Jana Křtitele.
Dlouholetá neúdržba se podepsala na jeho špatném stavu. Krytina je dožilá a zatéká do ní. Tím je poškozen krov, ve kterém se usídlila dřevomorka. Od zatékání je poškozena omítka kleneb. Kostel je hodně zavlhčen, protože je obklopen hustou vegetací a nefunkčním odvodem srážkových vod. Interiér kostela je poloprázdný a při návštěvě volně přístupný chybějící výplní dveří. Kostel je v majetku Římskokatolické farnosti Zbiroh.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.