Zvonice Bílá a Černá věž v Klatovech

Klatovy - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Technické památky
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Černá věž, nepřehlédnutelná dominanta klatovského náměstí, i poněkud zapomenutá Bílá věž u kostela Narození Panny Marie měly být nejen okázalou prezentací městského bohatství, nýbrž především odměřovat čas.

Historie

Nejen za účelem okázalé prezentace městského bohatství, ale zvláště pak k ochraně města měla sloužit dnes zřejmě nejvýraznější dominanta klatovského náměstí tzv. Černá věž, jež si své jméno vysloužila po požáru města v 50. letech 18. století. Italský stavitel Antonio de Salla měl dle radní zakázky vyprojektovat věž, která by později přiléhala k radnici dostavěné o dva roky později. De Salla se nakonec rozhodl pro 6 pater a výstavní měděnou střechu. V nejnižších patrech byla umístěna nechvalně proslulá mučírna, z horních pak věžný troubením odměřoval čas. Hlas trubky v roce 1583 nahradil zvon Bartoloměj, který se roztavil při požáru o necelých 200 let později.

Původní barokní střecha podlehla náporu větru koncem 19. století a byla upravena do dnešní jehlanovité podoby. Tou dobou byly také na všechny čtyři strany umístěny ciferníky hodin, o odměřování času se staral mimo jiné také orloj z dílny Ferdinanda Vaňka, který se nachází v dolní části věže.

Roku 1581 pak byla v blízkosti kostela Narození Panny Marie postavena samostatně stojící zvonice, jež měla nahradit kostelní věž zbořenou před polovinou 16. století. Jednalo se o osmibokou hranolovou věžovitou stavbou se stanovou střechou a lucernou ve tvaru cibule, které se dnes říká Bílá věž. Po požáru v polovině 18. století byla nahrazena třípatrovou zvonicí na čtvercovém půdoryse a postupně upravena do barokní podoby.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.