Zámek Letiny (čp. 70)

Lázně Letiny - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Panská sídla - zámky
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Původně barokní lovecký zámeček byl později přestavěn na lázeňský dům. Počátky lázeňství v Lázních Letiny spadají zřejmě do roku 1766.

Historie

Počátky lázeňství v Lázních Letiny sahají pravděpodobně do roku 1766, kdy byl místní barokní lovecký zámeček přestavěn na lázeňský dům. Zámek nechal postavit kolem roku 1700 Karel Jan Pikhart ze Zeleného Údolí. Úpravy v roce 1766 nechali provést Morzinové, kteří tehdy sídlili v Dolní Lukavici. Později se majitelem stal rod Schönbornů.

Počátky zdejšího lázeňství byly nesmělé, a to i poté, kdy byla v roce 1796 realizována nová lázeňská budova. Lázně bojovaly s nedostatkem klientely. Ve 20. letech 19. století byla dokonce část lázeňské budovy využita ke skladování obilí. Až později se lázně dostaly do širšího povědomí. V letech 1900 a 1901 bylo dokonce přistavěno několik budov, zvláště nový lázeňský dům a kolonáda, takže byl dokončen celý lázeňský komplex, jehož součástí byl i zámek. Lázně patřily do skupiny klimatických lázní, byl zde železitý pramen sv. Vintíře a dobrá slatina, využívaná k léčení horních cest dýchacích, revmatismu i kožních nemocí.

Roku 1923 byly lázně v rámci pozemkové reformy prodány a poté do doby znárodnění vystřídaly několik majitelů. Téměř po celou 2. polovinu 20. století je vlastnily plzeňské Škodovy závody (dočasně Závody Vladimíra Iljiče Lenina). Ty tady v roce 1955 zřídily doléčovací nemocnici. Po roce 1990 byl provoz uzavřen a většina budov opuštěna a vystěhována. Dnes zde působí soukromé zdravotnické zařízení, poskytovatel sociálních služeb.

Na bývalém loveckém zámečku je pamětní deska Vojtěcha Mrázka (1864–1925), který zde působil před první světovou válkou jako lázeňský lékař a založil tady vodoléčebný ústav.

O prázdninách navštěvoval rodnou Březnici a Lázně Letiny spisovatel, překladatel, redaktor, propagátor slovanské vzájemnosti a profesor slovanských jazyků na univerzitě ve Varšavě Jan František Jezbera (1829–1901). Prázdninový pobyt spojuje s Lázněmi Letiny také Josefa Wünsche (1842–1907), rokycanského rodáka, středoškolského pedagoga, vášnivého cestovatele, který proslul jako objevitel pramenů řeky Tigris. V lázních se léčilo mnoho známých osobností, jako byli spisovatelé Karel Klostermann, Adolf Heyduk, Alois Jirásek, Josef Hais Týnecký, František Alois Hora, Karel Koval, literární historik a kritik Václav Tille, literární kritik a novinář František Xaver Šalda, herci Jindřich Mošna, Miroslav Horníček, malíř a sochař Jakub Obrovský a další.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.