Kaple sv. Vojtěcha v Kasejovicích

Kasejovice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kaple
stavební sloh: baroko, klasicismus
historická epocha: novověk

Stručné představení

Nedaleko Kasejovic se v lokalitě zvané Bouček nachází kaple sv. Vojtěcha, jež byla podle tradice postavena u studánky s léčivou vodou.

Historie

Nedaleko Kasejovic stojí na samotě pod silnicí směřující na Chloumek kaple sv. Vojtěcha. Lokalita se nazývá Bouček. Podle tradice byla postavena u studánky s léčivou vodou. Místo je legendárně spojeno se sv. Vojtěchem. Má obdélný půdorys, v průčelí je členěna pilastry. Jedná se o jednoduchou stavbu se zvlněným štítem a sanktusovou věžičkou. V klenáku vstupu je vytesán maltézský kříž. Interiér je sklenut plackou, okna jsou kasulová. Uvnitř se nachází oltář s obrazem žehnajícího sv. Vojtěcha a soškami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Původní kaplička tady stála již roku 1760. Nedaleko je umístěn kámen, v němž byly ještě na počátku 20. století patrné domnělé šlépěje sv. Vojtěcha. Po roce 1989 byla obnovena poutní tradice a kaple prošla rekonstrukcí.

Kaple je součástí hospodářského areálu, v němž fungoval dříve hostinec a lázně. Dnes má soukromého majitele. Dřevěná hospoda s lázeňským příslušenstvím byla zbudována nedlouho po výstavbě kaple z iniciativy kasejovických měšťanů. Později byl hostinec přestavěn na zděný s tanečním sálem a šesti koupelnami. Následně přibyly hospodářské budovy. Konec lázeňství přinesla rekvizice měděných kotlů za první světové války. Na rozcestí stojí u silnice pamětní kříž.

Fotografie

Kaple sv. Vojtěcha v KasejovicíchKaple sv. Vojtěcha v Kasejovicích