Druztová

Druztová - Okres Plzeň-sever

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Nedaleko vsi stával nad řekou Berounkou hrad Věžka, pod ním se nachází gotický kostel sv. Maří Magdalény a přímo ve vsi pak barokní kaple sv. Jana Nepomuckého s farou.

http://www.druztova.c-r.cz/

Památky v oblasti

Fara v Druztové (čp. 1)

Fara v Druztové (čp. 1)
Jedná se o přízemní budovu s valbovou střechou, umístěnou ve vyvýšené poloze při silnici.

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Druztové

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Druztové
Kaple sv. Jana Nepomuckého postavená v roce 1745 stavitelem Matějem Ondřejem Kondelem.

Kostel sv. Maří Magdalény v Druztové

Kostel sv. Maří Magdalény v Druztové
Gotický kostel sv. Maří Magdalény ze třetí čtvrtiny 14. století.

Zřícenina hradu Věžka u Druztové

Zřícenina hradu Věžka u Druztové
Z hradu zůstaly zachovány fragmenty obvodového zdiva objektů okolo nádvoří, přičemž na nejlépe chráněném místě nad řekou lze předpokládat hradní palác.

Historie

Ves Druztová (do roku 1921 Druzdová) se v písemných pramenech připomíná poprvé v roce 1351, kdy byla součástí panství nedalekého hradu Věžka v majetku Švamberků. V 16. století byla připojena k panství města Plzně, jehož součástí zůstala po zbytek období patrimoniální správy. Pod plzeňským panstvím prošla Druztová mohutným rozvojem. Zatímco před polovinou 16. století se zde nacházely pouze tři a na počátku 17. století sedm usedlostí, v roce 1848 zde stálo již 34 domů. I později jako samostatná obec dokázala Druztová využít své polohy v blízkosti města Plzně a stala se významnou a rozvíjející se lokalitou v jeho zázemí. Po obvodu návsi se dochovalo několik selských dvorů klasicistního a pozdně klasicistního původu i řada usedlostí z produkce lidového stavitelství.

Významné osobnosti

Matěj Ondřej Kondel

1686-1749

Fotografie

Fara v Druztové (čp. 1)Kaple sv. Jana Nepomuckého v DruztovéKostel sv. Maří Magdalény v DruztovéZřícenina hradu Věžka u Druztové