- Nezařazeno
Horšice
Horšice - Okres Plzeň-jih
Základní informace
typ památky: Nezařazeno
Stručné představení
Horšice najdeme nedaleko Přeštic. První písemná zpráva o obci pochází z roku 1245. Významnou památkou je původně gotický kostel sv. Matěje.
Památky v oblasti
Kostel sv. Matěje v Horšicích
Gotický kostel sv. Matěje patří mezi starobylé památky. Jako farní kostel je připomínán již roku 1356. V baroku k němu byla připojena pohřební kaple sv. Kříže.
Sýpka v Horšicích upravená ze staré tvrze (čp. 200)
Poblíž kostela sv. Matěje v Horšicích najdeme rozsáhlý komplex budov dřívějšího panského dvora, mezi nimiž vyniká dvoupatrová budova barokní sýpky.
Tvrz Horšice přestavěná na sýpku (čp. 200)
Poblíž kostela sv. Matěje v Horšicích najdeme rozsáhlý komplex budov dřívějšího panského dvora, mezi nimiž vyniká dvoupatrová budova barokní sýpky.
Historie
Obec Horšice najdeme v údolí Zlatého potoka pod vrchem Jindřín, asi 5 km jihovýchodně od Přeštic v okrese Plzeň-jih. Částí obce je vesnice Újezd a osada Vitouň. První zpráva označuje v roce 1245 ves jako sídlo Adama z Horšic. V roce 1356 zde již existoval farní kostel. Z důvodu velkého rozrodu rodu Horšických došlo postupně z rozdrobení majetku. V 16. století zanikla místní fara a duchovní správa přešla poté do Přeštic. V roce 1668 zdědil polovinu zpustlého statku s tvrzí Jiří Antonín Horšický. Roku 1676 však prodal Horšice kvůli dluhům Adamu Františku Hennigarovi ze Seeberka. Ten majetek scelil, pozvedl hospodářství statku a obnovil zpustlý kostel. Po roce 1700 zřídil panský dvůr a špitál. V roce 1722 se správa statku přemístila do nového zámku v Příchovicích. Roku 1799 se majitelem panství stal Hugo Damián Schönborn, čímž byly Horšice připojeny k Dolní Lukavici, kterou rovněž vlastnil. V roce 1810 byla vystavěna škola. Roku 1900 zde žilo 480 obyvatel v 66 domech.
V Horšicích a okolí najdeme řadu zajímavých historických objektů. Za pozornost stojí zvláště kostel sv. Matěje a sýpka upravená ze staré tvrze. Dále jsou zde kaplička sv. Antonína, socha sv. Jana Nepomuckého, budova fary a více cenných dokladů lidové architektury.
Na místním hřbitově je v rodinné hrobce pochován malíř, sochař a typograf Stanislav Judl (1951–1989).
Významné osobnosti
Další
Literatura
Soubory ke stažení
Rejstříky
místní:věcný:
- fara
- sýpka
- škola
- mlýn
- socha sv. Jana Nepomuckého
- panský dvůr
- lidová architektura
- tvrz
- špitál
- kostel sv. Matěje
- kaplička sv. Antonína
- zaniklá vesnice
jmenný:
- Adam z Horšic
- Jiří Antonín Horšický
- Adam František Hennigar ze Seeberka
- Hugo Damián Schönborn
- Stanislav Judl