Čížkov

Čížkov - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnice Čížkov leží nedaleko Nepomuku. První spolehlivá písemná zmínka o obci pochází z roku 1237. Někdy je první zmínka kladena již do roku 1146.

http://www.obec-cizkov.cz

Památky v oblasti

Fara v Čížkově (čp. 1)

Fara v Čížkově (čp. 1)
Barokní fara v obci Čížkov pochází z roku 1680. Dnešní podobu dostala v 19. století.

Kostel sv. Jana Křtitele v Čížkově

Kostel sv. Jana Křtitele v Čížkově
Původně gotický kostel sv. Jana Křtitele v Čížkově prošel v 18. století barokními úpravami. V jeho blízkosti stojí barokní fara.

Historie

Vesnice Čížkov leží asi 9 km severovýchodně od Nepomuku, 11 km jihovýchodně od Blovic v okrese Plzeň-jih. Rozkládá se na západním okraji Brd. V písemných pramenech je poprvé zmiňována v roce 1237, kdy byla předmětem směny mezi kladrubským klášterem a Havlem Markvarticem. Někdy je první zmínka datována již do roku 1146. Ve 14. století se Čížkov dostal spolu s polovinou Rožmitálu do majetku pražského arcibiskupství. Vesnice byla rozdělena na dva díly. V roce 1558 získaly polovinu jako královskou odúmrť Rokycany, které později vykoupily i druhou část. Majetkem Rokycan zůstala ves až do konce feudalismu. V roce 1838 zde žilo 480 obyvatel v 71 domech. Roku 1991 tady bylo 38 domů a 144 obyvatel. Součástí jsou vesnice Čečovice, Chynín, Liškov, Měrčín, PřešínZahrádka a Železný Újezd. Dominantou je kostel sv. Jana Křtitele.

Fotografie

ČížkovČížkovFara v Čížkově (čp. 1)Kostel sv. Jana Křtitele v Čížkově