Most s věží ve Stříbře

Stříbro - Okres Tachov

Základní informace

typ památky: Technické památky
stavební sloh: renesance, baroko
historická epocha: novověk, moderní doba

Stručné představení

Krásný renesanční most přes řeku Mži, který v polovině 16. století vybudoval španělský architekt Benedikt Volch z Ferrolu.

Historie

Spojení historického jádra Stříbra, rozkládajícího se od středověku na ostrožně omývané řekou Mží, s městy a vesnicemi ležícími na pravém břehu tohoto vodního toku obstarával od 16. století renesanční kamenný most. Svou funkci plní dodnes, ačkoliv ho ve 20. století doplnil a z velké části nahradil nový silniční viadukt, vybudovaný o zhruba 200 metrů níže proti proudu Mže. Malebná stavba s pěti oblouky, dosedajícími na mohutné pilíře s polygonálními čely, vznikla mezi lety 1555 a 1560. Dlážděná mostovka, chráněná z obou stran kamennými zídkami, dosahuje délky přes 50 metrů. Most rozděluje na dvě asymetrické části průjezdní věž s bránou z roku 1555, za jejíhož autora bývá považován španělský architekt Benedikt Volch z Ferrolu. Patrový hranolový objekt zdobí bosáž, sgrafitová rustika a česká nápisová deska z roku 1560, usazená v jihozápadním průčelí. Viadukt byl roku 1721 doplněn barokní sochou svatého Jana Nepomuckého. Stříbro je kromě Prahy jediným českým městem, které se může pyšnit historickým mostem s dochovanou věží.

Další

Literatura

Seznam literatury

Rejstříky

místní:
jmenný:

Fotografie

Most s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve StříbřeMost s věží ve Stříbře