Kostel sv. Kříže v Újezdu u Svatého Kříže

Újezd u Svatého Kříže - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika, baroko, secese
historická epocha: středověk, novověk

Stručné představení

Kostel byl postaven v letech 1777–1779.

Historie

Písemná zmínka je z roku 1352, již tehdy zde byla i fara, která zanikla v husitských válkách. Nový kostel byl postaven v letech 1777–1779, ale nebyl zřejmě v interiéru úplně dokončen. Proto byl začátkem 20. století nově zařízen. Oltářní obrazy a malby na klenbách provedl malíř prof. Karel V. Mašek, spojil v nich secesní pojetí s barokem. Jeho dílem jsou malby na omítce „Nalezení sv. Kříže“ a „Povýšení sv. Kříže“. Na hlavním oltáři se nacházi obraz od K. V. Maška „Kristus na Kříži". Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem a věží, která je součástí západního průčelí. Kostel má obdélníkový presbytář, který přechází zaoblenými rohy v mělkou apsidu.

Po dlouhodobé neúdržbě je kostel ve špatném stavu. Do krovu zatéká a vazné trámy nalehly na klenby a zejména na klenební pás vítězného oblouku, který má po obou stranách trhliny, ohrožující jeho stabilitu. Kromě toho je kostel zavlhčen spodní vodou a špatně odváděnou povrchovou vodou. Patří do majetku Římskokatolické farnosti Zbiroh-Radnice.

Další

Literatura

Seznam literatury

Rejstříky

věcný:
jmenný:

Fotografie

Kostel sv. Kříže v Újezdu u Svatého KřížeKostel sv. Kříže v Újezdu u Svatého KřížeKostel sv. Kříže v Újezdu u Svatého Kříže