Zřícenina letohrádku Kamýk v Oseku

Osek - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Panská sídla - zámky
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Dochovány obě přízemní podélné zdi s okny a zbytky výzdoby šambrán.

Historie

Letohrádek se nachází na vrcholu skály zvané Kamýk (420 m n. m.), přímo v Oseku. K místu vede modrá turistická značka. Letohrádek byl postaven Nostici, kteří osecké panství vlastnili v letech 1700–1734, pravděpodobně hned na počátku 18. století jako součást barokní koncepce krajiny. Zámek v Oseku přestal plnit sídelní funkci roku 1774 a již koncem 18. století letohrádek zpustl. Dodnes jsou z něj dochovány obě přízemní podélné zdi s okny a zbytky výzdoby šambrán. Z místa je pěkný rozhled do krajiny. Na severovýchodním úpatí návrší je bývalý židovský hřbitov nepravidelného půdorysu.

Významné pověsti

Říká se, že na letohrádek Kamýk vedly podzemní chodby z oseckého zámku. Ve sklepích je prý dodnes ukryté dobré víno v sudech. Podle jiných, prý při stavbě letohrádku vrchnost nařídila, aby osecké selky odvedly do malty každá tři kopy bílků z vajec, aby prý zdi dobře vzdorovaly. Nejsilnější ženy z oseckého panství musely nosit v košících kamení ku stavbě a podávat zedníkům, aby byl letohrádek rychleji postaven. Podle pověsti ve zdech letohrádku tančila samotná císařovna Marie Terezie.

Fotografie

Zřícenina letohrádku Kamýk v OsekuZřícenina letohrádku Kamýk v OsekuZřícenina letohrádku Kamýk v OsekuZřícenina letohrádku Kamýk v Oseku