Hrad Březina

Březina - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Panská sídla - hrady a zříceniny
stavební sloh: gotika, klasicismus
historická epocha: středověk, novověk

Stručné představení

Zbytky hradu, resp. věž o rozměrech 12 x 9 m, byly roku 1810 za Kašpara ze Šternberka přebudovány na altán – romantický pavilon, který byl nově pojmenován jako Salon (někdy uváděno i Salón).

Historie

Hrad Březina nechal postavit na skalnatém ostrohu někdy po roce 1387 Jindřich z Elstrberka. Tento šlechtic a také hrad jsou poprvé v pramenech připomínáni o dva roky později. Uprostřed opevněného areálu byl palác v podobě velké čtyřhranné věže nepravidelného půdorysu se zaobleným nárožím proti vstupu. Březina je typickou ukázkou hradu donjonovského typu, který byl v Čechách oblíben v první polovině 14. století. Hrad poměrně často střídal majitele, posledním byl Petr Malovec z Chýnova. Ještě v roce 1642 byl obydlen. V polovině 17. století se správa přesunula do blízkých Radnic a v roce 1661 je hrad zmiňován jako pustý. Zbytky hradu, resp. věž o rozměrech 12 x 9 m, byly roku 1810 za Kašpara ze Šternberka přebudovány na altán – romantický pavilon, který byl nově pojmenován jako Salon (někdy uváděno i Salón). Zároveň k němu byly ve skále vylomeny přístupové schody. Při parkových úpravách byly zničeny další části zástavby původního hradu. Objekt Salonu postupně chátral, v letech 2000–2002 byl kompletně rekonstruován.

Významné pověsti

Dole pod hradem či nyní altánem Salonem se zjevoval bílý rytíř, a to vždy v pravé poledne. Až sem chodívaly místní ženy na trávu. Pokud jich bylo víc, nikdy se jim nezjevil. Šla-li některá z nich sama, spatřila bílého rytíře vycházet z hradu z míst, kde bylo gotické okno. Říkalo se, že za válek tu byli povražděni rytíři a zbrojnoši. Jejich velitel zbaběle z hradu utekl tajnou chodbou a nechal své lidi na pospas nepříteli. Po boji se sem vrátil a výčitky svědomí ho dohnali k sebevraždě. Od té doby jeho duch nemá pokoje a zjevuje se tu vždy v poledne. Protože se ženy přízraku bály, nakonec se rozhodly místo vykropit svěcenou vodou. Od té doby se již bílý rytíř u hradu na Březině nezjevuje.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.