- Obytné stavby
Venkovské usedlosti ve Starém Plzenci (čp. 29, 38, 73)
Starý Plzenec - Okres Plzeň-město
Základní informace
typ památky: Obytné stavby
stavební sloh: klasicismus, historismus
historická epocha: novověk, moderní doba
Stručné představení
Venkovský charakter dříve vzkvétajícího středověkého města prezentují některé zajímavé stavby lidové architektury Plzeňska.
Historie
V blízkosti plzeneckého náměstí a též pod hradištěm Hůrka můžeme obdivovat některé zajímavé stavby venkovského baroka. Usedlost čp. 73 tvoří obytné stavení, jehož průčelní část je bohatě zdobena lisénami a pilastry a zakončena štítem. Po levé straně na dům navazuje klenutý vjezd do dvora datovaný do roku 1813, nad nímž trůní ozdobný štít. U vjezdu je situována sýpka. Dům je zřejmě v jádru barokní, upravovaný počátkem 19. a 20. století.
Nedaleko náměstí se nachází další památkově chráněný objekt, stavba čp. 38 je charakteristická obloukem zaklenutou bránou, která nejen obepíná vstup do dvora, ale především propojuje obytné stavení z pravé strany s hospodářskou částí nalevo. Původně barokní dům zdobí pozdně klasicistní průčelí.
Za zmínku stojí také přízemní domek čp. 29 pod Hůrkou na Malé Straně. Toto poměrně skromné stavení zaklenují trámové stropy a plackové klenby. V jeho blízkosti se nachází bývalá kovárna.
Ačkoli Plzenec řadou novodobých stavebních zásahů téměř pozbyl svou venkovskou atmosféru, přesto zde dodnes můžeme pozorovat některé vskutku zajímavé památky lidového stavitelství.