Sochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve Vrčeni

Vrčeň - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Drobné památky
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Na návsi ve Vrčeni stojí sochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a sv. Vojtěcha. Další sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme mezi obcemi Vrčeň a Dvorec.

Historie

Na návsi ve Vrčeni najdeme sochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a sv. Vojtěcha z 18. a 19. století. Socha sv. Jana Nepomuckého stojí mezi stromy. Na hranolovém pilíři je umístěna plastika světce v podživotní velikosti z 1. poloviny 19. století. Nevelká plastika Panny Marie Immaculaty je postavena na hranolovém ořímsovaném soklu. Pochází z přelomu 18. a 19. století.

Socha sv. Vojtěcha stojí na ořímsovaném soklu. Drobná plastika je dokladem dobré práce místního mistra. Na jednom stupni je masivní vysoký hranolový podstavec čtvercového půdorysu se soklem a římsovou hlavicí, srůstající s krycí deskou. Na podstavci stojí v kontrapostu nachýlená postava světce ve vlajícím pluviálu s mitrou na hlavě a kovovou berlou v levici, jíž zároveň přidržuje u boku knihu. Pravice je zvednuta v žehnajícím gestu.

Další socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti stojí mezi obcemi Vrčeň a Dvorec. Jedná se o velmi kvalitní barokní dílo z 2. poloviny 18. století. Zhotovitelem byl František Josef Heidelberg. Všechny sochy jsou zapsány na seznamu nemovitých kulturních památek.

Fotografie

Sochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve VrčeniSochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve VrčeniSochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve VrčeniSochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve VrčeniSochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve VrčeniSochy sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty a biskupa ve Vrčeni