Památník v Háji umučených ve Stodě

Stod - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Drobné památky
stavební sloh: nezařaditelné
historická epocha: moderní doba

Stručné představení

Žulový památník s bronzovou deskou v Háji umučených upozorňuje na hromadný hrob 241 obětí z transportu smrti, který se v dubnu 1945 zastavil ve Stodě.

Historie

V severní části Stodu se u silnice směřující do Chotěšova rozkládá areál parku, který nese název Háj umučených. Žulový památník s bronzovou deskou upozorňuje na hromadný hrob 241 obětí z transportu smrti z koncentračního tábora Buchenwald, který se v dubnu 1945 ve Stodě zastavil. Při exhumaci mrtvých na bývalém židovském hřbitově, kam byla těla nejprve uložena, byly v září 1945 nalezeny také ostatky několika příslušníků americké armády.  

Na prostranství uprostřed hájku se nachází společný hrob obětí, což je šířkově položený obdélník, po jehož obvodu stojí žulové pilířky spojené řetězy. Střední cesta plochu dělí na dva květinové záhony a směřuje k žulovému památníku uprostřed zadní strany obdélníku. Na kvádrové podezdívce je čtvercový sokl, na něm hranolový podstavec a horní část je jehlancová. Na podstavci je obdélná bronzová deska s reliéfem ležícího vězně s pouty na noze, za ním je vidět drátěný plot a strážní věž koncentračního tábora a kolem kříže. Po stranách památníku jsou podstavce s miskami na oheň. Objekt je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek.    

Fotografie

Památník v Háji umučených ve StoděPamátník v Háji umučených ve Stodě