Radnice v Sušici (čp. 138)

Sušice - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Veřejné stavby
stavební sloh: renesance
historická epocha: středověk, novověk

Stručné představení

Renesanční budova sušické radnice patří k nejzajímavějším radničním stavbám v Čechách.

Historie

Nepřehlédnutelnou dominantou sušického náměstí je renesanční radnice, jež nabyla své současné podoby až v polovině 19. století. Počátky výstavby radniční budovy jsou zahalené řadou nejasností. Potřeba zbudovat stálé sídlo městské správy u měšťanů vyvstala až v okamžiku, kdy se městu podařilo vykoupit úřad královského rychtáře. O výkupu rychty se sice mluví až v roce 1487, avšak první nepřímá zmínka o existenci radnice pochází již z roku 1464, kdy se zhotovoval nový orloj, jehož umístění se předpokládá na budově, jež bychom mohli za radnici označit. Již od poloviny 16. století sloužila radnice nejen jako sídlo městských úředníků, ale také jako důležité hospodářské centrum, neb zde byla váha, obecní sladovna a šenkovalo se zde i pivo. Až do počátku 18. století se ovšem zdá, že v Sušici existovaly hned dva radní objekty, přičemž nová budova údajně stála na místě dnešní radnice a nesla hodiny zdobené obrazem Karla V. Záznamy škod po velkém požáru města roku 1707 již mluví pouze o jediné stavbě s jednou věží.

Až do poloviny 18. století se radní stále dělili o prostory s městskými obchodníky. Vedle kontribuční sýpky a solního skladu tu totiž byly otevřeny tzv. radniční krámky a dokonce tu fungovala i výrobna potaše. Nejvýraznější přestavbou prošla radnice po roce 1850, kdy bylo potřeba prostory upravit za účelem usídlení nově zřízeného okresního hejtmanství, okresního soudu a berního úřadu. V polovině 19. století se radnice stala také sídlem městského muzea, které tu setrvalo až do roku 1937. V roce 1890 nechalo město vystavět novou zasedací síň a pod novou zelenou fasádou zanikly sluneční hodiny.

O velkorysé přestavbě radnice začalo město uvažovat opětovně až ve 30. letech 20. století, ovšem v důsledku válečných událostí k její realizaci nikdy nepřistoupilo. Poslední nákladná úprava proběhla v letech 2002 až 2004. Dnes je radnice sídlem městského úřadu, městské policie a informačního centra.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.