Rodný dům Františka Křižíka v Plánici

Plánice - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Obytné stavby
stavební sloh: nezařaditelné
historická epocha: novověk

Stručné představení

V roce 2010 byl po rozsáhlé rekonstrukci otevřen veřejnosti rodný dům vynálezce a podnikatele Františka Křižíka, za přispění Národního technického muzea a ČVUT zde vzniklo malé muzeum elektrotechniky.

Historie

Jednou z důležitých pamětihodností města Plánice je malý, téměř nenápadný domek, venkovské stavení, kde se 8. července 1847 narodil proslulý český podnikatel a vynálezce František Křižík. Poté, co tento objekt v polovině 20. století chátral, vykoupil jej ze soukromých rukou již v roce 1955 stát. Hned o rok později tu proběhla rekonstrukce, která jej měla uvést do udržitelného stavu. K nejrozsáhlejší přestavbě však bylo přikročeno až na počátku 21. století, kdy skupina dobrovolníků i odborníků pod patronací města Plánice, Českého vysokého učení v Praze a Národního technického muzea se pustila do zevrubné úpravy celého objektu, který se stal nejen důstojnou oslavou památky českého vědce, nýbrž i malým muzeem elektrotechniky, oboru, za jehož zakladatele je Křižík považován. Křižíkův rodný dům byl slavnostně otevřen 25. června 2010. Asi nejzajímavějším exponátem je oblouková lampa z roku 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, jak bylo Křižíkem instalováno v roce 1901 v Čachrově na Šumavě, kterou si může návštěvník sám rozsvítit.  

Fotografie

Rodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v PlániciRodný dům Františka Křižíka v Plánici