Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bukovci

Bukovec - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: románský sloh, gotika
historická epocha: středověk

Stručné představení

Románský kostel z počátku 13. století. V blízkosti kostela barokní fara.

Historie

Vzácná románská stavba měla vzniknout kolem roku 1200. Za zakladatele kostela označil již František Palacký Mutinu a Dobrohosta z Bukovce, zmíněné poprvé roku 1174. Poblíž patrně stávala tvrz, ze které se dalo přejít přímo na emporu uvnitř kostela. Někdejší vstup je zřetelný na fasádě kostela vpravo od věže. Románská je netypicky štíhlá věž (portálek, zbytky sdružených oken) a část lodi (kvádrové zdivo).

V 14. století došlo ke gotické přestavbě. Zajímavý je gotický jižní profilovaný portál a presbytář s křížovou klenbou, sanktuářem a sedilemi. Okna zdobí plaménky a trojlisty. V gotickém zdivu byly druhotně použity některé starší románské stavební články. Roku 1772 byl kostel zbarokizován, interiér je částečně rokokový. Pozornost budí na kostel zvláštní kazetový vyřezávaný malovaný strop, jaký známe spíše z renesančních zámků. Opravy kostela proběhly roku 1910. Z kostela v Bukovci pochází gotická Pieta z první poloviny 15. století.

V blízkosti kostela stojí barokní budova fary (čp. 1) z roku 1771.

Fotografie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v BukovciKostel Nanebevzetí Panny Marie v BukovciKostel Nanebevzetí Panny Marie v Bukovci