Jan Bárta Zahradecký

Základní informace

Učitel a spisovatel Jan Bárta Zahradecký se narodil roku 1862 v Zahrádce. Je známý zvláště jako bojovník za české školy v česko-německém prostředí. 

narozen: 8. kvetna 1862, Zahrádka
zemřel: 11. zari 1939, Brno
obory působnosti: spisovatel, učitel

Životopis

Vlastenecký učitel a spisovatel Jan Bárta se narodil v roce 1862 v Zahrádce do rodiny mlynáře. Na svůj původ byl hrdý, proto používal jméno Jan Bárta Zahradecký. Po studiích učil krátce v Plzni, poté se stal bojovníkem za české školy v česko-německém prostředí. Dlouhá léta působil jako učitel na matičních školách. V roce 1886 se oženil, z manželství vzešlo jedenáct dětí. Byl aktivní na poli osvěty a kultury. Byl rovněž členem různých spolků. Roku 1918 odešel do penze. Od té doby žil v Brně a aktivně pracoval v různých sdruženích. Byl předsedou odboru Národní jednoty v Nových Černovicích a předsedou okrsku Národní jednoty Brno-venkov. Zemřel v Brně roku 1939. 

Z jeho díla můžeme zmínit monografii Německý ostrov brněnský, kterou vydala Jednota matičních učitelů a pěstounek. Zajímavá je také v Brně vydaná práce nazvaná 36 let matičním učitelem, v níž vzpomínal na svoji pedagogickou dráhu.

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

Jan Bárta Zahradecký