František Ferda

Základní informace

Kněz a lidový léčitel František Ferda se narodil roku 1915 ve Spáleném Poříčí. Jako léčitel měl rozsáhlou klientelu. Jeho rady byly později vydány knižně.

narozen: 31. brezna 1915, Spálené Poříčí
zemřel: 7. cervence 1991, Sušice
obory působnosti: kněz, léčitel

Životopis

Kněz a lidový léčitel František Ferda se narodil ve Spáleném Poříčí roku 1915. Studium bohosloví absolvoval v Praze. V roce 1939 byl vysvěcen na kněze. Od roku 1951 byl devět let vězněn, např. v Jáchymově, Plzni a Leopoldově. Později nesměl vykonávat kněžské povolání a pracoval manuálně v plzeňském pivovaru. Po roce 1968 se stal duchovním správcem v domově pro seniory v Újezdci u Klatov. Později žil v Sušici a působil jako lidový léčitel. Zemřel roku 1991 v Sušici. Na budově děkanství čp. 139 ve Spáleném Poříčí byla roku 2000 odhalena jeho pamětní deska.

Jako lidový léčitel s jasnovidnými schopnostmi měl rozsáhlou klientelu, v níž nechyběli ani představitelé státu a další známé osobnosti. Vedle přesných diagnóz byly cenné jeho terapeutické rady, které kolovaly mezi lidmi v mnoha opisech a později byly vydány knižně. Aplikoval řadu účinných postupů české lidové medicíny, jež se dnes mnohdy považují za zastaralé, např. křenové placky, strouhané brambory, tvarohové zábaly nebo česnekové kúry.

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

František Ferda