Kostel sv. Anny v Horšovském Týně

Horšovský Týn - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika
historická epocha: novověk

Stručné představení

Oblíbený poutní kostel 1 km jihozápadně od Horšovského Týna.

Historie

Podle pověsti vyoral sedlák v místech pozdějšího oblíbeného poutního kostela sv. Anny sošku této světice. Na vrchu kilometr jihozápadně od Horšovského Týna vznikla roku 1507 nejprve malá dřevěná kaplička, Jiří a Wolf Ronšperkové pak začali se stavbou kostela, který byl dokončen roku 1516. Dodnes se v něm zachovaly znaky donátorů a části pozdně gotické síťové klenby. Po polovině 18. století byl kostel barokně přestavěn. Vedla k němu křížová cesta tvořená sochami. Kostel spravoval „poustevník“, který zde měl vlastní domek. V 19. století si pod kostelem zřídili hrobku Trauttmansdorffové, empírová hrobka vznikla v letech 1839 – 1842. Po dokončení sem byly přeneseny ostatky členů rodu ze starší hrobky u kapucínů. Při rekonstrukci v 90. letech bylo napočteno dvacet velkých rakví a dvacet dětských. Po roce 1945 byl kostel opuštěn, postupně došlo k jeho naprosté devastaci. Po roce 1991 začala nákladná rekonstrukce objektu, která však narazila na nedostatek finančních prostředků. Interiér kostela byl při opravě vyklizen.

Na vršíčku stávaly i další stavby, dochoval se Boží hrob (vystaven 1696 na náklady Anny Marie Trauttmansdorffové, rozené Lichtenštejnové), ke kterému vedla křížová cesta, a pohřební kaple s trojúhelníkovým štítem (hrobka Jana Norberta Trauttmansdorffa, který zemřel roku 1834). O této kapli se vypráví děsivá pověst o chudém dráteníkovi, který zde usnul právě při pohřbu. Než hrobku znovu otevřeli, umřel zde nešťastník hlady.

Fotografie

Kostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském TýněKostel sv. Anny v Horšovském Týně