Stod

Stod - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Město Stod je poprvé zmiňováno roku 1235. Mezi zajímavé místní památky patří kostel sv. Máří Magdalény či kaple sv. Jana Nepomuckého.

http://www.mestostod.cz

Památky v oblasti

Hammerschmidtův dům ve Stodě (čp. 161)

Hammerschmidtův dům ve Stodě (čp. 161)
Dům čp. 161 nese jméno významného stodského rodáka Jana Floriána Hammerschmidta. Pochází z roku 1716.

Kaple sv. Jana Nepomuckého ve Stodě

Kaple sv. Jana Nepomuckého ve Stodě
Šestiboká špitální kaple sv. Jana Nepomuckého leží ve Stodě v blízkosti řeky Radbuzy.

Kostel sv. Máří Magdalény ve Stodě

Kostel sv. Máří Magdalény ve Stodě
Kostel sv. Máří Magdalény ve Stodě je trojlodní stavba s věží nad západním průčelím. Původní kostel byl roku 1843 nahrazen novostavbou.

Památník v Háji umučených ve Stodě

Památník v Háji umučených ve Stodě
Žulový památník s bronzovou deskou v Háji umučených upozorňuje na hromadný hrob 241 obětí z transportu smrti, který se v dubnu 1945 zastavil ve Stodě.

Stará pošta ve Stodě (čp. 12)

Stará pošta ve Stodě (čp. 12)
Dům staré pošty ve Stodě pochází z roku 1747. V roce 1799 tady přenocoval známý ruský vojevůdce Alexandr Vasiljevič Suvorov.

Fotografie neexistuje.

Židovský hřbitov ve Stodě
Židovský hřbitov ve Stodě byl vybudován v blízkosti městského hřbitova počátkem 20. století. Roku 1938 byl vypleněn.

Historie

Město Stod leží na řece Radbuze asi 20 km jihozápadně od Plzně v okrese Plzeň-jih. Pod správní území patří také Lelov. Poprvé je zmiňováno roku 1235, kdy král Václav I. daroval ves Stod klášteru v Chotěšově. Jan Lucemburský povolil v roce 1315 klášteru proměnit vesnici v městečko s týdenním trhem. Roku 1363 získal Stod od Karla IV. další práva a svobody. Po husitských válkách zastavil Zikmund Lucemburský městečko Zdeňkovi z Dršky. Později bylo připojeno zpět ke klášternímu panství, kde zůstalo až do zrušení kláštera roku 1782. V roce 1618 se u Stodu objevilo vojsko Arnošta Mansfelda, jež se usadilo v blízkém Chotěšově. Po třicetileté válce byla oblast dosídlena německým obyvatelstvem. Roku 1848 tady bylo 190 domů a 1 400 obyvatel. V roce 1850 byl Stod povýšen na město. Koncem 19. století byly ve Stodě dva pivovary, sladovna, tři mlýny, výrobna hospodářských strojů, pila a cihelna. Výroba cihel je kladena již do 17. století. V roce 1921 tady žilo 3 021 obyvatel. Po mnichovských událostech byl Stod připojen k nacistickému Německu a používalo se označení Staab. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto.   

Mezi zajímavé památky patří kostel sv. Máří Magdalény, kaple sv. Jana Nepomuckého, budova staré pošty, Hammerschmidtův dům, budova radnice, památník v Háji umučených či Kalinův mlýn. Blízko městského hřbitova se rozkládá židovský hřbitov.

Roku 1652 se ve Stodě narodil kněz, spisovatel a historik Jan Florián Hammerschmidt (1652–1735). V roce 1799 tady přenocoval slavný ruský vojevůdce Alexandr Vasiljevič Suvorov (1729–1800). Událost připomíná pamětní deska. Jako učitel ve městě působil Miloslav Kaše (1900–1979), který byl rovněž regionálním a vlastivědným pracovníkem a spisovatelem. V roce 1979 zde zemřel. Žil tady také básník Miloslav Fikrle (1928–1962), který pocházel z Klatov.

Významné pověsti

Pověst o Bílých pannách

Ke Křížovému vrchu nedaleko Stodu, což je kopec s kostelíkem přebudovaným na rozhlednu, se váže pověst, že zde ve starém hradě kdysi sídlily tři Bílé panny, jež měly magické schopnosti a dokázaly se proměnit v různé bytosti. O půlnoci se proměňovaly v duchy a strašily lidi, kteří se k místu přiblížili. Jednoho dne se na vrch vydal odvážný myslivec, jenž chtěl jednu z panen zastřelit. Jeho puškou však prošel blesk a on padl na zem a narazil hlavou do stromu. K ránu jej našla stará paní, která mu ovázala ránu a šla pro pomoc. Na místo se vydalo několik mužů, aby myslivce zachránili, ale když sem přišli, myslivec nebyl k nalezení. Lidé proto usoudili, že jej nepochybně odnesly Bílé panny.      

Významné osobnosti

Jan Florián Hammerschmidt

1652-1735

Fotografie

Hammerschmidtův dům ve Stodě (čp. 161)Kaple sv. Jana Nepomuckého ve StoděKostel sv. Máří Magdalény ve StoděPamátník v Háji umučených ve StoděStará pošta ve Stodě (čp. 12)