Pomník obětem 2. sv. války v Tachově

Tachov - Okres Tachov

Základní informace

typ památky: Drobné památky
stavební sloh: nezařaditelné
historická epocha: moderní doba

Stručné představení

Na severním okraji města nalezneme památník Mohyla, jenž vyrostl roku 1948 nad hromadným hrobem vězňů, kteří zahynuli na Tachovsku během pochodů smrti v závěru druhé světové války.

Historie

Památník obětí druhé světové války a nacismu, známý také pod názvem Mohyla, se vypíná na nevysokém návrší na severním okraji Tachova. Pomník byl vztyčen na počest zavražděných a umučených vězňů, kteří zahynuli během pochodů smrti na počátku roku 1945. Průnik spojeneckých armád do Německa přinutil nacisty ke spěšnému vyklízení koncentračních táborů, které se ocitly v blízkosti frontových linií. Vězni byli urychleně přesunováni do táborů ve vnitrozemí. Řada pochodů smrti, které směřovaly především do bavorského Flossenbürgu, vedla i přes západní Čechy. Po skončení války bylo na území tachovského okresu odkryto 15 masových hrobů, do nichž byly uloženy oběti pochodů smrti. Ostatky 232 zesnulých byly v září roku 1946 přeneseny a pietně pohřbeny v Tachově, roku 1948 vyrostl nad místem posledního odpočinku prostý památník, který vytvořil sochař Jan Kříž.

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

Pomník obětem 2. sv. války v TachověPomník obětem 2. sv. války v TachověPomník obětem 2. sv. války v TachověPomník obětem 2. sv. války v Tachově