Kostel sv. Šimona a Judy v Dýšiné

Dýšina - Okres Plzeň-město

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika, baroko
historická epocha: středověk, novověk

Stručné představení

Nejvýznamnější památkou v Dýšině je původně gotický kostel Nejsvětější Trojice a sv. apoštolů Šimona a Judy, který později barokně přestavěl Jakub Auguston.

Historie

Dýšinský hřbitovní kostel byl vysvěcený již v roce 1328. Tou dobou byl zdejší vrchností chotěšovský klášter, avšak církevní správu zde vykonával Rokycanský děkanát. Z původní gotické stavby se do současnosti dochovalo jen obvodové zdivo a polygonální presbytář s žebrovou klenbou. V roce 1696 totiž kostel prošel první barokní přestavbou, kdy k němu přibylo současné dvouvěžové průčelí s cibulovými báněmi. Další úpravy přišly záhy poté na počátku 18. století. K této rekonstrukci byl přizván významný plzeňský stavitel Jakub Auguston, jeho rukopis je však na kostele znatelný jen minimálně. Auguston především kostel obehnal zdí opatřenou zajímavou barokní bránou, datovanou do roku 1727. Od základů pak vystavěl barokní faru naproti kostelu, což je jednoduchá patrová budova s členěnými fasádami, zakrytá stanovou střechou.

Dýšinský kostel vysvěcený Nejsvětější Trojici a sv. apoštolům Šimonu a Judovi dodnes obklopuje hřbitov a konají se zde bohoslužby, jedná se zároveň o nejstarší dýšinskou sakrální památku.

Další

Literatura

Seznam literatury

Rejstříky

jmenný:

Fotografie

Kostel sv. Šimona a Judy v DýšinéKostel sv. Šimona a Judy v Dýšiné