Kostel Panny Marie Pomocné v Železné Rudě

Železná Ruda - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Wolf Jindřich Nothaf z Wernbergu si nechal v 18. století v Železné Rudě vystavět barokní kostel na netradičním půdorysu šesticípé hvězdy. Atypicky působí i dvojice cibulových střech.

Historie

Poměrně mladého založení je jediný svatostánek v Železné Rudě, kostel Panny Marie Pomocné. Na jeho místě kdysi stávala sklárna, jejíž trosky posloužily jako základ pro kostel, který nechal v letech 1729 až 1732 vystavět hrabě Nothaf. Zvláštností kostela je převažující motiv šesticípé hvězdy, neboť kostel byl vystavěn právě na tomto netradičním půdoryse, a stejně tak je zakončena i mohutná cibulovitá kupole. Kostel se pyšní ještě několika dalšími zajímavostmi, na tradici šumavského sklářství poukazuje kříž z rubínového skla s výbrusy a zlacením. Hlavní oltářní obraz je pak kopií obrazu od Lucase Cranacha staršího. Ke kostelu náleží i zvonice přistavěná v roce 1777 tesařem Matyášem Lehnerem. Střechu pokrývá tradiční šindel a křtitelnice je zhotovena ze šumavské žuly. V interiéru je kromě onoho oltářního obrazu k vidění také několik náhrobků vlivné rodiny Hafenbrädlů a sochy patronů kostela Jindřicha II. a jeho manželky Kunhuty.  

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

Kostel Panny Marie Pomocné v Železné RuděKostel Panny Marie Pomocné v Železné RuděKostel Panny Marie Pomocné v Železné Rudě