Klostermannova chata v Modravě (čp. 4)

Modrava - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Veřejné stavby
stavební sloh: nezařaditelné
historická epocha: moderní doba

Stručné představení

V samém srdci Šumavy se nachází státem chráněná památka, která vznikla jako rekreační zařízení z iniciativy Klubu českých turistů v roce 1924.  

Historie

V turisticky oblíbené lokalitě Šumavy, v nadmořské výšce 990 m. n. m., se nachází rekreační objekt, jenž nese jméno spisovatele a milovníka zdejší šumavské krajiny Karla Klostermanna. Tuto dnes státem chráněnou památku nechal vystavět Klub českých turistů v roce 1924, kdy na její základní kámen poklepal sám Klostermann. Za více než 1 milion korun byla na Modravě vystavěna chata, která mohla ubytovat téměř 80 nocležníků. V roce 1938 se platilo 8 Kčs za lůžko na pokoji a 5 Kčs za lůžko v noclehárně.

Za 2. světové války si objekt vyhlédla německá armáda, která zde měla velitelství. Ve 2. polovině 20. století zde chvíli sídlila pohraniční stráž, posléze se zde rekreovali zaměstnanci plzeňské Škodovky. Až v roce 2002 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce pod dohledem Národního parku Šumava a Národního památkového ústavu. Dnes objekt opět slouží k podpoře turismu na Šumavě.  

Fotografie

Klostermannova chata v Modravě (čp. 4)Klostermannova chata v Modravě (čp. 4)Klostermannova chata v Modravě (čp. 4)