Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech (čp. 149)

Klatovy - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Veřejné stavby
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Barokní lékárna na klatovském náměstí byla v provozu nepřetržitě od počátku 17. století až do roku 1966. V bohatě zdobeném interiéru se dnes nachází muzeu lékárnictví.

http://www.muzeum.klatovynet.cz/muzeumkt/lekarna.asp

Historie

Zajímavé muzeu lékárnictví se nachází v budově barokní lékárny na klatovském náměstí. Dle písemných pramenů zde apatykáři provozovali svou činnost již od roku 1639. Tehdy dům č. p. 149 získal lékárník Tobias Stilling. Později nad provozem dohlíželi jezuité a po zrušení řádu pokračoval ve výnosné živnosti lékárník Jan Michal Firbas. Tak se zde připravovaly a prodávaly medikamenty nepřetržitě až do roku 1966, kdy byla lékárna prohlášena za národní památku a přešla pod správu klatovského muzea.

Unikátní interiér tvoří nejstarší dochovaná část, tzv. přípravna, kde jsou k vidění různá náčiní a přístroje k přípravě léků a zvláště pak z chodby vytápěná třístupňová pec na sušení bylin. Výstavní interiér přední místnosti, tzv. oficiny, vyřezal laický řádový bratr Jan Geschwendt roku 1733. Můžeme zde obdivovat repositoria s až trojnásobně vinutými sloupy či jednoduchými sloupy s bohatě vyřezávanými hlavicemi. Vpravo od vchodu se pak v horní části nachází zub narvala, menšího kytovce nazývaného také mořský jednorožec, podle kterého byla lékárna pojmenována. Právě tento zub sloužil též jako velmi vzácná lékárenská ingredience.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.