Kostel sv. Anny v Javorné

Javorná - Okres Klatovy

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Původní sakrální stavbu z konce 17. století přestavěl Marco Antonio Gilmetti v letech 1718 až 1721 na barokní kostel. Interiéry zdobí skleněné lustry zhotovené v šumavské sklárně.

Historie

V malé šumavské obci Javorná najdeme zajímavou barokní sakrální stavbu, která má svůj původ již v 17. století. Tehdy tu byla roku 1698 postavena menší kaple, která se dočkala již v letech 1718 až 1721 velkorysé barokní přestavby. Plány k rozšíření svatostánku připravil architekt Marcus Antonio Gilmetti.

 

Kostel je jednoduchou jednolodní stavbou. Loď je atypicky krátká a orientovaná na šířku. K ní přiléhá trojboce uzavřený presbytář a v ose se nachází také sakristie. Dominantou kostela jsou dvě průčelní věže poukazující na tradiční šumavskou architekturu svým nápadným šindelovým krytím. Za pozornost stojí i mobiliář kostela. Oltářní obrazy sv. Anny a Nejsvětější Trojice pochází z dílny W. Stoibra z poslední třetiny 19. století. Obraz Kristova pohřbu je mnohem starší a jeho autorství je dáváno do souvislosti s prací Petra Brandla. Honosné kostelní lustry vyrobily místní, dnes již zaniklé, sklárny.  

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

Kostel sv. Anny v JavornéKostel sv. Anny v JavornéKostel sv. Anny v Javorné