Kostel sv. Jakuba Většího ve Staňkově

Staňkov - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika, baroko
historická epocha: středověk

Stručné představení

Gotický kostel ze 13. století.

Historie

Existence kostela sv. Jakuba ve vsi Staňkov je zmíněna již ve 13. století. Klenby jsou uchovány v gotickém presbytáři, najdeme zde i hrotitá okna. Zbytky gotických oken se našly i při opravě věže v letech 1987 – 1991, řemeslníci je však opět zazdili. Letopočet 1738 pak připomíná zvětšení lodi kostela. Kolem kostela býval i hřbitov, který byl z hygienických důvodů zrušen z nařízení Josefa II. roku 1784. Věž kostela pocházela původně z doby pozdně gotické, byla však několikrát upravována při přestavbách kostela v 17. a 18. století, kdy přibyla přístavba pro zvony. 

Postava sv. Jakuba, patrona místního kostela, se objevuje i ve znaku Staňkova. Je zde zobrazen jako poutník v hnědém šatu s holí v ruce, na hlavě má velký černý klobouk. Vystupuje za siluetou stříbrné městské hradby. V kostele je sv. Jakubovi věnován barokní oltář z roku 1685, jehož vznik sponzoroval farář Václav Bohemius.

Další

Literatura

Seznam literatury

Rejstříky

jmenný:

Fotografie

Kostel sv. Jakuba Většího ve StaňkověKostel sv. Jakuba Většího ve StaňkověKostel sv. Jakuba Většího ve StaňkověKostel sv. Jakuba Většího ve Staňkově