Kostel sv. Mikuláše v Čečovicích

Čečovice - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika
historická epocha: středověk

Stručné představení

Čečovický kostel je unikátní tím, že je postaven z neomítnutých cihel.

Historie

Kostel je unikátní tím, že je postaven z neomítnutých cihel. Odborníci se nemohou shodnout na tom, kdy přesně vznikl. Bylo to někdy v rozmezí let 1330 až 1410. Dle nejnovějších výzkumů byl postaven snad za pánů z Velhartic v letech 1340–1360. Pro vesnický kostel je jeho architektura naprosto neobvyklá. Kostel není velký, loď a presbyteriem tvoří jeden sálový prostor s žebrovou klenbou. Hranolová věž je mladší, byla upravena v baroku. Na západní straně se dochovalo typické gotické okno v podobě kruhové rozety. Nad ním je trojúhelníkový štít a štítová římsa zdobená kraby a fiálami. Ostatní gotická okna se zbytky původních vitráží se rovněž dochovala. Kamenicky zdobený portál na jižní straně je zakončen vimperkem. Podstřešní římsu zdobí bájná zvířata a rostliny, objevuje se zde i motiv pětilisté růže, což vedlo k domněnkám, že kostel nechali postavit Rožmberkové. Bohatá kamenická výzdoba je také na kruchtě v západní části lodi.

Stavba je oceňována právě pro tuto gotickou kamenickou výzdobu vnějšího pláště i interiéru. Uvažuje se, že ji mohla stavět stejná stavební huť jako katedrály v Řezně a kostel sv. Jana Křtitele ve městě Nabburg (okres Schwandorf). Novější výzkumy naznačují, že některé kamenické prvky užité při výzdobě snad byly dovezeny již hotové z Bavor. Je možné, že původně nebyly určeny pro tento kostel, ale pro nějakou jinou, honosnější stavbu.

Nástěnné malby i další gotické ozdobné prvky byly objeveny při opravách kostela probíhajících od 90. let 20. století. Dochovaly se části gotických vnitřních omítek s bohatou lineární kresbou a dvě vrstvy renesančních maleb. Ty se skrývaly pod dvanácti novějšími vápennými nátěry. Archeologický průzkum prokázal také, že zde stávala starší stavba, jejíž stopy jsou zřetelné pod dnešními základy kostela. V roce 1999 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou.

Další

Literatura

Seznam literatury

Rejstříky

věcný:

Fotografie

Kostel sv. Mikuláše v ČečovicíchKostel sv. Mikuláše v ČečovicíchKostel sv. Mikuláše v ČečovicíchKostel sv. Mikuláše v ČečovicíchKostel sv. Mikuláše v Čečovicích