Vilém Colona z Felsu

Základní informace

Majitel koutecké tvrze.

narozen: ?
zemřel: 1648, Kout na Šumavě
obory působnosti: majitel panství

Životopis

Nejznámějším držitelem tvrze Kout byl Vilém Colona z Felsu, jehož život skončil ve sklepení tvrze. Tvrz získal po popravě předchozího majitele hraběte Kratze ze Scharfensteinu, který byl odsouzen pro zradu císaře, kterému původně sloužil. Přešel ke Švédům. Kratze zajali v bitvě u Nördlingen roku 1634. Po procesu byl následujícího roku popraven. Katolík Vilém Colona získal zadlužené koutské panství od Anny Alžběty, vdovy po Kratzovi. Anna Alžběta byla Vilémova sestra.

Panství Vilémovi mnoho radosti neudělalo. Švédové roku 1641 dobyli a pobořili hrad Rýzmberk, roku 1648 se dostali i na koutskou tvrz. Viléma našli ukrytého ve sklepě tvrze a zastřelili ho. V literatuře je jeho jméno často uváděno chybně – počeštěně v podobě „Kolona“. Pohřben byl v kostele ve Kdyni.

Vilém Colona by synovcem Linharta Colony z Felsu, jednoho z předních vůdců stavovského povstání, maršálka stavovského vojska, který zemřel na následky zranění z bitvy u rakouského Sitzendorfu roku 1620. Linhartův nejstarší syn Kašpar ztratil majetek při konfiskaci a dal se do služeb ke Švédům.

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.