Obchodní dům Adrie v Plzni-Jižním předměstí (čp. 114)

Plzeň-Jižní Předměstí - Okres Plzeň-město

Základní informace

typ památky: Veřejné stavby
stavební sloh: funkcionalismus
historická epocha: moderní doba

Stručné představení

Obchodní a obytný palác Adrie byl zbudován v letech 1930 až 1932 podle návrhu architekta Fritze Lehmanna, v přízemí se nacházely prostory pojišťovny, další podlaží ukrývala přepychové byty.

Historie

Obchodní a obytný palác Adrie se nachází na nároží ulice Smetanovy sady a Klatovské třídy na plzeňském Jižním předměstí. Budovu nechala v letech 1930 až 1932 na místě starého patrového hostince postavit italská pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurtà, jejíž reprezentativní sídla vyrostla za první republiky kromě Plzně i v Praze, Hradci Králové, Liberci, Ostravě či Ústí nad Labem. Architektonický návrh západočeské pobočky vypracoval Fritz Lehmann. Roku 1945 přešla nemovitost v souvislosti se znárodněním mateřské firmy pod správu státu. Počátku 21. století se pětipatrový funkcionalistický dům dočkal prakticky v původní podobě, exteriér nebyl dotčen rekonstrukcemi či většími úpravami. Díky tomu získal palác roku 2002 status chráněné památky.

Šestipodlažní budova se vypíná proti východnímu průčelí divadla J. K. Tyla, které leží na opačné straně ulice Smetanovy sady. Její dominantou je mohutný čtyřpatrový arkýř se zaobleným nárožím a rovnou střechou, která plní úlohu terasy. Většina plochy fasády je pokryta keramickými dlaždicemi a členěna obdélníkovými okny, parter zdobí kamenné desky a opticky odlehčují velké skleněné výlohy, zvýšené přízemí, které od zbytku stavby oddělují dvě kordonové římsy, se pyšní mramorovým obkladem a reliéfy Merkura a Ceres, jež vytvořil sochař Ladislav Šaloun. V prvním podlaží byla v minulosti umístěna filiálka italské pojišťovací společnosti, zatímco další patra byla vyhrazena k obytným účelům.

Fotografie

Obchodní dům Adrie v Plzni-Jižním předměstí (čp. 114)Obchodní dům Adrie v Plzni-Jižním předměstí (čp. 114)