Kostel Archanděla Michaela u Dožic

Dožice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: renesance, baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Dominantou obce Dožice je kostel Archanděla Michaela z roku 1575, vzácná ukázka v kraji ojedinělé renesanční církevní architektury.

Historie

Na vrchu Kamýk dominuje obci Dožice kostel Archanděla Michaela, který byl vystavěn v roce 1575 na náklady Mořice Chanovského z Dlouhé Vsi. Kostel je vzácnou ukázkou v kraji ojedinělé renesanční církevní architektury, ačkoliv jeho vzhled pozměnily úpravy z let 1862 a 1907. Jedná se o jednolodní stavbu se sakristií na severní straně a hranolovou věží při západním průčelí. Kostel je vybaven čtyřmi barokními oltáři. Hlavní oltář s obrazem sv. Michaela, sochami Mojžíše, Árona a andělů je datován do doby po roce 1710. Zajímavé jsou vyřezávané lavice s barokizujícími prvky, jež jsou vpředu ozdobeny maltézským křížem.

Cenný je také zvon, který nechal ulít roku 1575 Mořic Chanovský z Dlouhé Vsi u slavného pražského zvonaře Brikcího z Cimperka. Malý zvonek v sanktusové věži byl zhotoven v roce 2010 místo původního puklého.

U kostela býval domek pro „poustevníka“, jenž se měl starat o údržbu, protože se kostel nachází na odlehlém místě. V nedávné době byla na kostele provedena výměna střešní krytiny a oprava fasády.

Fotografie

Kostel Archanděla Michaela u DožicKostel Archanděla Michaela u DožicKostel Archanděla Michaela u Dožic