Kaplička sv. Rozálie se třemi hroby u Bzí

Bzí - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kaple
stavební sloh: baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

Barokní kaplička sv. Rozálie stojí v lese při cestě od Bzí do Svárkova. Mezi místními se pro tuto lokalitu vžil název Rozárka.

Historie

Výklenková barokní kaplička sv. Rozálie se nalézá v lese při cestě od Bzí do Svárkova. Místní pro tuto lokalitu používají název Rozárka. Je opatřena sedlovou střechou. Pilastry po stranách zaklenutého výklenku nesou trojúhelný štít. Před prahem je do země zasazen kamenný klenák s letopočtem 1712. Uvnitř kaple zabírá velkou část prostoru mensa s přesahující deskou. Na její čelní stěně je nápis, neuměle vyrytá lebka s hnáty a letopočet 1717. Tady se patrně jedná o omylem neúplně vybarvený letopočet 1712, který je na již zmíněném klenáku. Koncová dvojka má podobu písmena Z, takže mohla být s ohledem na stav zachování zaměněna za číslici 7.

Kapli nechal zhotovit Matěj Tress na počest svého otce, bratra a sestry. Za kapličkou najdeme tři prosté morové hroby rodiny Tressů z Vodokrt u Přeštic. Dříve bývaly opatřeny dřevěnými kříži. Z prostředního hrobu vyrůstá jedna ze tří lip, jež obklopují kapličku.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.