Zámek Mirošov (čp. 1)

Mirošov - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Panská sídla - zámky
stavební sloh: renesance, baroko
historická epocha: novověk

Stručné představení

V současnosti patří soukromému majiteli, v sezóně probíhají prohlídky, případně se zde konají společenské akce.

Historie

Zámek se nachází u náměstí, je obklopen zdí a na ni navazují hospodářské budovy. Zámek je jednopatrový objekt v půdorysu písmene L. V severní části dnešního zámku je původní renesanční tvrz z roku 1550 postavená Gryspeky z Gryspachu. K ní kolmo přistavil zřejmě roku 1720 Jakub Auguston mladší barokní část s oválným sálem, tvořícím zahradní rizalit. Právě oválný plochostropý sál je ústředním prostorem celého zámku. Zámek má mansardovou střechu. V ose průčelí je vstupní portál, po jeho stranách na nakoso postavených soklech stojí postavy atlantů, nesoucích kladí a balkon. Nad portálem je alianční znak stavebníků Jana Antonína Vratislava z Mitrovic a jeho manželky Marie Zuzany Talackové z Ještětic. V interiéru v přízemí klenutá vstupní hala, ostatní místnosti v patře jsou plochostropé, některé s kazetovými dřevěnými stropy a obložením.

Po Gryspecích se stali dalšími majiteli Mirošova roku 1616 Vratislavové z Mitrovic, kteří byli iniciátory barokní přestavby zámku. Stavba zámku je však finančně vyčerpala a panství bylo prodáno v dražbě. Koupila ho česká komora a připojila k rozsáhlým komorním panstvím se sídlem ve Zbiroze. Teprve v druhé polovině 19. století byl Mirošov prodán státem do soukromých rukou, majitelé se poměrně často střídali. Zámek tak patřil mj. Mirošovskému těžířstvu, následně rodině Fitzů. Posledním soukromým majitelem zámku byl JUDr. Ladislav Feirabend. Jemu byl zámek zabaven, po roce 1945 sloužil jako byty, kanceláře a postupně chátral. V 90. letech byl restituován a postupně obnoven. V současnosti patří soukromému majiteli, v sezóně probíhají prohlídky, případně se zde konají společenské akce.

Významné pověsti

Když 26. ledna 1900 zemřel na zdejším zámku ředitel mirošovských dolů Hugo Fitz, paní Krákorová z Příkosic přijela nočním vlakem do Mirošova. Když šla z nádraží k zámku, viděla před ním stát zahalenou temnou postavu v plášti a bez hlavy.

Fotografie

Zámek Mirošov (čp. 1)Zámek Mirošov (čp. 1)Zámek Mirošov (čp. 1)