Kostel sv. Prokopa v Nezdicích

Nezdice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: románský sloh, gotika, baroko
historická epocha: středověk, novověk

Stručné představení

V Nezdicích najdeme kostel sv. Prokopa. Původně gotická stavba byla později upravena barokně.

Historie

Počátkem 14. století byl k předpokládané románské kapli z jižní strany přistavěn gotický kostelík, jemuž původní kaple sloužila coby sakristie. Pětiboký gotický presbytář později posloužil jako sakristie z východní stany přistavěného vrcholně barokního jednolodního kostela. Roku 1245 je v Nezdicích bezpečně doložena duchovní správa. Po roce 1618 byly Nezdice přifařeny do Vřeskovic. V roce 1622 je kostel uváděn jako pustý a bez zařízení.

Později byl přestavěn do dnešní podoby. Ke gotickému presbytáři byla přistavěna vyšší a širší barokní chrámová loď s emporou, čímž stavba nabyla podoby kříže. V této době byl pořízen hlavní oltář sv. Prokopa. Oficiálně je uváděn jako možný architekt barokní přestavby František Ignác Prée a jeho návrh z let 1752–1755. Je však možné, že k přestavbě mohlo dojít již mezi roky 1720 a 1730 a že autorem mohl být věhlasný barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Jako další možný autor je někdy uváděn Jakub Auguston mladší.

Roku 1917 byl do kostela pořízen malý oltář Panny Marie Lurdské, stojící dodnes ve výklenku po zazděných severních dveřích. Kostel je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a v současné době je opravován díky veřejné sbírce. V roce 2014 byla zahájena sbírka prostředků na záchranu obrazů křížové cesty.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.