Oselce

Oselce - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnice Oselce leží nedaleko Nepomuku. Její dominantou je barokní zámek, proslulá je poutní kaple sv. Markéty, stojící na kopci nad obcí.

http://www.oselce.cz

Památky v oblasti

Kaple sv. Markéty v Oselcích

Kaple sv. Markéty v Oselcích
Barokní kaple sv. Markéty nad obcí Oselce je tradičním poutním místem regionu.

Socha sv. Jana Nepomuckého a sloup se sochou sv. Donáta v Oselcích

Socha sv. Jana Nepomuckého a sloup se sochou sv. Donáta v Oselcích
V Oselcích stojí při cestě ke kapli sv. Markéty barokní socha sv. Jana Nepomuckého. U lesní cesty směrem ke Kotouni se nachází sloup se sochou sv. Donáta.

Zámek Oselce (čp. 1)

Zámek Oselce (čp. 1)
Barokní zámek najdeme na kraji obce Oselce. Dříve v něm pobývala řada významných představitelů naší kultury, dnes objekt slouží jako škola. 

Historie

Vesnice Oselce se nachází asi 8 km jihovýchodně od Nepomuku, 13 km severně od Horažďovic v okrese Plzeň-jih. Pod správní území patří vesnice Kotouň a Nová Ves. Od roku 1388 až do 16. století zde sídlili rytíři z Oselců. V roce 1543 je tady připomínána tvrz, jež byla později přebudována na barokní zámek. V letech 1679–1805 byli majiteli Janovští z Janovic, v období 1832–1945 potom rod Boos-Waldeck, z nějž nejvíce proslul Viktor Boos-Waldeck.  Roku 1991 zde žilo v 64 staveních 230 obyvatel.

Dominantou je již zmíněný zámek, nedaleko obce se nachází známá poutní kaple sv. Markéty. Najdeme zde také sochu sv. Jana Nepomuckého, sloup se sochou sv. Donáta a památný strom, tzv. Oseleckou lípu.    

Významnou osobností spojenou s obcí je výše uvedený Viktor Boos-Waldeck (1840–1916). Tohoto mecenáše umění na zámku navštěvovaly slavné osobnosti, jako byl Jaroslav Vrchlický, Josef Václav Sládek či Josef Svatopluk Machar.

Významné osobnosti

Viktor Boos-Waldeck

Fotografie

OselceOselceOselceKaple sv. Markéty v OselcíchSocha sv. Jana Nepomuckého a sloup se sochou sv. Donáta v OselcíchZámek Oselce (čp. 1)