Mirošov

Mirošov - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Drobné památky

Stručné představení

Dominantou Mirošova je barokní zámek postavený podle plánů Jakuba Augustona. Barokní je také kostel sv. Josefa a sochy u náměstí.

http://www.mirosov.cz/

Památky v oblasti

Kostel sv. Josefa v Mirošově

Kostel sv. Josefa v Mirošově
Barokní trojlodní stavba s trojboce uzavřeným presbytářem a hranolovou věží.

Sousoší Piety a socha anděla v Mirošově

Sousoší Piety a socha anděla v Mirošově
Barokní sochy různých svatých.

Sýpka v Mirošově

Sýpka v Mirošově
Barokní sýpka z 18. století.

Fotografie neexistuje.

Tvrziště Dvorec v Mirošově
Tvrziště obklopuje příkop a val, pouze na jihozápadní straně směrem ke Skořickému potoku opevnění není a vede tudy současná cesta.

Zámek Mirošov (čp. 1)

Zámek Mirošov (čp. 1)
V současnosti patří soukromému majiteli, v sezóně probíhají prohlídky, případně se zde konají společenské akce.

Historie

Nejstarší písemná zpráva hovoří o tom, že Dobrohost z Ronšperka daroval v roce 1366 dva zdejší dvory plzeňským dominikánům a další dvůr plzeňským minoritům. Roku 1400 patřil Mirošov Vilému ze Žďáru, v polovině 15. století náležel k hradu Drštce a s ním přechází k rožmitálskému panství. To v roce 1555 získal Florián Gryspek z Gryspachu. V roce 1588 zdědil rokycanskou část panství jeho syn Ferdinand a vytvořil tak samostatné mirošovské panství. To v roce 1616 jeho potomci prodali Vratislavům z Mitrovic, kteří ho kvůli zadlužení postoupili v dražbě v roce 1726 české dvorské komoře, jako komorní statek se stal součástí rozsáhlého komplexu panství Zbiroh

Ve třicátých letech 19. století se v Mirošově začalo pozvolna těžit černé uhlí, které vynikalo dobrou kvalitou a kolem roku 1882 patřilo k nejlepšímu koksovatelnému uhlí v Čechách. Ročně se vytěžilo pět miliónů vídeňských centů uhlí a pracovalo zde na 1600 horníků. Již v roce 1869 byla dána do provozu železnice vedoucí z Rokycan do Mirošova. Doly byly uzavřeny z důvodů vyčerpání slojí v roce 1904. V roce 1871 byl Mirošov povýšen na městys, městem se lokalita stala v roce 1960.

Významné osobnosti

Vojtěch Nejedlý

1772-1844

Karel Kašpar

Fotografie

MirošovMirošovMirošovKostel sv. Josefa v MirošověSousoší Piety a socha anděla v MirošověSýpka v MirošověZámek Mirošov (čp. 1)