- Drobné památky
Plzeň-Bolevec
Plzeň-Bolevec - Okres Plzeň-město
Základní informace
typ památky: Drobné památky
Stručné představení
Soubor unikátních vesnických staveb s Velkým rybníkem připomínajícím boleveckou rybniční síť poukazuje na středověký původ vsi Bolevec nacházející se severně od rodící se Nové Plzně.
Památky v oblasti
Boží muka a smírčí kříže v Bolevci
Nedílnou součástí zajímavé vesnické krajiny Bolevce jsou drobné kamenické památky pozdně středověké až barokní éry.
Historické jádro vsi Bolevec
Soubor unikátních vesnických staveb s Velkým rybníkem připomínajícím boleveckou rybniční síť poukazuje na středověký původ vsi Bolevec nacházející se severně od rodící se Nové Plzně.
Kolomazná pec u Bolevce
V boleveckém lese se nachází unikátní technická památka, která dokládá hojně rozšířenou, avšak v pramenech v podstatě nezachycenou výrobu dehtu a kolomazi.
Selský dvůr v Bolevci (čp. 1)
Krásnou ukázkou příměstské lidové architektury je soubor hospodářských budov a obytného stavení v Bolevci evidovaný pod čp. 1.
Tvrziště Pecihrádek u Plzně
Na ostrožně nad řekou Berounkou stávala v dnešních boleveckých lesích dřevěná tvrz zaniknuvší snad po požáru ve 14. století.
Venkovské usedlosti v Bolevci (čp. 7, 10, 30)
Vedle větších selských statků se v Bolevci dochovala i řada menších venkovských usedlostí, které utváří nezaměnitelnou tvář zdejší bolevecké krajiny.
Historie
Bolevec, někdy také jako Volovec či Oleves, byl zřejmě jednou z řady menších vsí roztroušených v plzeňské kotlině ještě před založením Nové Plzně. První písemná zmínka je však až z konce 14. století. Tehdy jakýsi Svatoslav zakoupil od Jana Kroupy část tohoto statku, jenž po jeho smrti připadl kapitule sv. Apolináře v Praze. V polovině 15. století Bolevec získalo město Plzeň, které mělo v úmyslu založit zde síť rybníků a bohatnout z, v té době velmi oblíbeného a výnosného, rybníkářství. Bolevecké rybníky však neměly na rozvoj vsi příliš velký vliv, ves totiž i tak zůstala velmi dlouho mimo pozornost plzeňských měšťanů a snad i z toho důvodu si až do konce 19. století ponechala výhradně zemědělský charakter. Ještě v 18. století zde bylo kolem 20 usedlostí, které se soustředily kolem trojúhelníkovité návsi. Druhotně se zformovalo osídlení též v místech mezi Boleveckou návsí a Velkým rybníkem, této enklávě se začalo říkat Malý Bolevec. Jedná se o soubor převážně klasicistních usedlostí kolem skromného centrálního prostranství.
Pro Bolevec jsou dodnes charakteristické zajímavé venkovské usedlosti, v nichž se odráží různé stavební fáze od pozdního středověku až do novověku. Jedinečné vesnické rysy si Bolevec, na rozdíl od ostatních částí plzeňské aglomerace, dokázal uhájit i ve 2. polovině 20. století, kdy staré venkovské usedlosti v řadě jiných městských částích zmizely pod panelovou zástavbou.
V roce 1995 byl Bolevec prohlášen památkovou zónou lidové architektury.
Další
Literatura
Rejstříky
místní:věcný:
jmenný: