Kotouň

Kotouň - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnici Kotouň najdeme nedaleko Nepomuku. První zmínka o obci pochází z roku 1352.

http://www.oselce.cz

Památky v oblasti

Fara v Kotouni (čp. 1)

Fara v Kotouni (čp. 1)
Blízko kostela Narození Panny Marie v Kotouni najdeme patrovou barokní budovu fary.

Kostel Narození Panny Marie v Kotouni

Kostel Narození Panny Marie v Kotouni
Barokní kostel Narození Panny Marie v Kotouni je díky své poloze na návrší vidět ze širšího okolí. Zajímavostí je kostnice, umístěná pod východním průčelím. Na návrší u kostela stojí také budova fary. 

Historie

Vesnice Kotouň se nachází asi 8 km jihovýchodně od Nepomuku a 14 km severně od Horažďovic. Je částí obce Oselce v okrese Plzeň-jih. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1352. Už ve 14. století se zde nacházel farní kostel. Na konci 15. století byla Kotouň v majetku Kotouňských z Otěšic, od počátku 17. století ji drželi Záborští z Brloha. Roku 1617 ji získal Jan Vilém Kokořovec z Kokořova. Později byla připojena ke statku v Oselcích. Původní tvrz byla přebudována na sýpku a do dnešních dnů se nedochovala.

Dominantou obce je kostel Narození Panny Marie. Na návrší u kostela najdeme ještě budovu fary, zvonici se stanovou střechou a pamětní kříž. V lesích nedaleko obce se nachází kaple Panny Marie Lurdské, v širokém okolí známá jako Kloubovka, neboť zde vyvěrající pramen pomáhá léčit nemoci kloubů.

V Kotouni je pohřben Viktor Boos-Waldeck (1840–1916), majitel panství v Oselcích a mecenáš umění. Na faře pobýval zapomenutý básník Jaroslav Maria Ciprín (1885–1913). 

Významné pověsti

Pověst o kapli Kloubovce

Pověst je spojena s kaplí Panny Marie Lurdské, zvanou Kloubovka. Podle ní vytryskl léčivý pramen, jež byl zahrnut do stavby, z toho důvodu, aby se jeho prostřednictvím mohla vyléčit nemocná vdova, jež se musela starat o mnoho dětí.  

Významné osobnosti

Jaroslav Maria Ciprín

Fotografie

KotouňKotouňFara v Kotouni (čp. 1)Kostel Narození Panny Marie v Kotouni