- Nezařazeno
Tasnovice
Tasnovice - Okres Domažlice
Základní informace
typ památky: Nezařazeno
Stručné představení
Vesnice, ze které je nejsnáze přístupné starobylé hradiště Štítary/Tasnovice s kostelem sv. Vavřince.
Památky v oblasti
Boží muka v Tasnovicích
Boží sloupková muka s kaplicí, patrně z 16. století.
Kostel sv. Vavřince v Tasnovicích
Bývalý farní kostel obce Štítary.
Zřícenina tvrze Tasnovice
Zbytky věžovité středověké obytné věže.
Historie
Tasnovice leží 9 km severozápadně od Horšovského Týna na řece Radbuze. První zmínka o nich je z roku 1235. Tehdy se po Tasnovicích psal vladyka Hartman, který pocházel pravděpodobně z rodu Prostibořiců. Prvním v pramenech zmíněným majitelem zdejší tvrze byl Bohuše z Tasnovic (zmiňován 1357 – 1371). Vladykové z Tasnovic vládli na tvrzi ve 14. a 15. století, pak se zde vystřídala řada dalších rodů. Najdeme mezi nimi např. Vidršpergáry, Ronšperky, místní větev Černínů či německý rod Helversenů z Helversheimu. Roku 1659 (ale právně až 1735) byly Tasnovice připojeny k panství Trautmansdorfů v Horšovském Týně. Postupně zde převážilo německé obyvatelstvo, po jejich odsunu počet místních obyvatel prudce poklesl.
Nad obcí stojí staré slovanské hradiště s kostelem sv. Vavřince, který vznikl v dnešní podobě nejpozději v polovině 13. století. Kostel patřil k farnosti v sousedních Štítarech. Hradiště je označováno jako Štítary, či Tasnovice, leží na vrchu nad oběma vesnicemi.
Na pravém břehu Radbuzy se nachází areál bývalého vrchnostenského dvora, který vznikl v 18. – 19. století. Poblíž se zachovaly zbytky staré vodní tvrze, zmiňované poprvé ve 14. století (zbytky spodní části obytné věže, část vodního příkopu).
V Tasnovicích najdeme několik zajímavých lidových staveb, jde převážně o větší zděné usedlosti se štukovou výzdobou na fasádách. Na návsi vyniká čp. 10, původně trojdílná chalupa chlévního typu se středním roubeným dílem se síní. U čp. 8 a 16 se dochovaly brány s překladem. Původní charakter návsi narušila v severní části nevhodná výstavba bytovky.
Další
Literatura
Rejstříky
místní:věcný:
jmenný: