Rozhledna na Chlumu v Plzni-Doubravce

Plzeň-Doubravka - Okres Plzeň-město

Základní informace

typ památky: Technické památky
stavební sloh: nezařaditelné
historická epocha: moderní doba

Stručné představení

Rozhledna na hoře Chlum, která se nachází na severovýchodním okraji Plzně, byla vybudována na sklonku dvacátých let minulého století péčí Svazu československých dělnických turistů.

http://rozhledna-chlum.sweb.cz/

Historie

Zalesněný vrchol Chlum, který je součástí Kralovické pahorkatiny, se rozkládá na severovýchodním okraji plzeňské aglomerace a dosahuje nadmořské výšky 416 metrů. Na jeho temeni se od konce dvacátých let minulého století tyčí rozhledna, kterou zde nechal vybudovat Svaz československých dělnických turistů, který vznikl roku 1921 a působil především v západních Čechách. Roku 1926 mohl být díky celostátní peněžní sbírce, kterou spolek zorganizoval, položen základní kámen malé turistické chaty. Stavení bylo pojmenováno po plzeňském starostovi Luďku Pikovi a zakrátko se stalo oblíbenou destinací výletníků z blízkého i vzdáleného okolí. Rozhledna se veřejnosti otevřela roku 1929.

Po druhé světové válce se často měnili vlastníci areálu, který byl roku 1968 přechodně obsazen sovětskou armádou. Roku 1999 byla stržena zchátralá Pikova chata, od roku 2001 je vyhlídková věž památkově chráněna. O provoz pamětihodnosti, která byla roku 2010 opětovně zpřístupněna návštěvníkům, se v současnosti stará Klub českých turistů.

Rozhledna dosahuje celkové výše 24 metrů. Poté, co překonáme 121 schodů, staneme na plošině, která se nachází ve výšce 21 metrů nad vrcholem Chlumu a z níž se otevírá krásný výhled na okolní přírodu i rušnou Plzeň. Kuželovitá budova se skládá z pěti pater, dvě spodní byla zhotovena z kamene, tři horní byla vyzděna a omítnuta. Vyhlídkový ochoz spočívá na konzolách.

Fotografie

Rozhledna na Chlumu v Plzni-Doubravce