Zaniklá tvrz Nezvěstice

Nezvěstice - Okres Plzeň-město

Základní informace

typ památky: Panská sídla - tvrze
stavební sloh: gotika
historická epocha: středověk

Stručné představení

Nedaleko bývalého panského dvora v lokalitě Pod Zámečkem stávala nezvěstická tvrz vystavěná místní šlechtou asi ve 14. století.  

Historie

Severně od Blovic pod vrchem Varta na soutoku řeky Úslavy s potoky Bradavou a Olešenským si vystavěli páni z Nezvěstic šlechtické sídlo, o němž máme zoufale málo zpráv. Ve 14. století patřilo zdejší panství hned několika majitelům, přičemž tvrz zřejmě držel Zdeněk či Blahuta z Nezvěstic. Počátkem 15. století tu sídlil Oldřich Řisutě se synem Janem a koncem 15. století Jan z Javora. Počátkem 16. století Jan Žichovec z Duban vyměnil Nezvěstice s Janem z Roupova za Lochovice, přičemž právě v této trhové smlouvě se poprvé explicitně hovoří o nezvěstické tvrzi. Janovi ovšem patřil nedaleký Vlčtejn, k němuž také Nezvěstice připojil, a tvrz, která přestala plnit rezidenční funkci, postupně zanikla. Když zdejší panství odkoupili Kokořovci z Kokořova v 80. letech 16. století, nebyla již tvrz v kupní smlouvě nikterak zmiňována.

Jedinou připomínkou bývalého šlechtického sídla jsou nedaleko bývalého panského dvora, kde se dodnes říká Pod Zámečkem, nevýrazné pozůstatky valu, příkopu a zdiva.  

Fotografie

Zaniklá tvrz NezvěsticeZaniklá tvrz NezvěsticeZaniklá tvrz Nezvěstice