Přestavlky

Přestavlky - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Přestavlky jsou velká vesnice ležící nedaleko Dobřan a Přeštic. První zmínka pochází z roku 1243. Dominantou obce je budova zámku a kostel sv. Petra a Pavla.

http://www.obecprestavlky.cz

Památky v oblasti

Kostel sv. Petra a Pavla v Přestavlkách

Kostel sv. Petra a Pavla v Přestavlkách
Kostel sv. Petra a Pavla v Přestavlkách pochází z 1. poloviny 14. století. Původně gotická stavba byla později barokizována. Hlavní oltář s obrazem sv. Petra a Pavla pochází z 18. století. 

Socha sv. Jana Nepomuckého v Přestavlkách

Socha sv. Jana Nepomuckého v Přestavlkách
Sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme u kostela v Přestavlkách. Jedná se o lidové pojetí světce v podživotní velikosti. 

Zámek Přestavlky

Zámek Přestavlky
Návsi v Přestavlkách dominuje zámek s mansardovou střechou a barokní fasádou.

Historie

Přestavlky jsou rozlehlá vesnice asi 8 km jihozápadně od Dobřan, 7 km severozápadně od Přeštic v okrese Plzeň-jih. Pod správní území patří vesnice Lažany. První zmínka pochází z roku 1243. Ve 14. a 15. století zde sídlil rod Chlumčanských z Přestavlk. Již ve 14. století tady existoval farní kostel. Počátkem 16. století zde sídlil Oldřich Lukavský z Hrádku. K roku 1527 je na zdejší tvrzi zmiňován Petr Cehnice z Říčan, jenž ji koupil od Lukavských z Hrádku. V roce 1617 koupil Přestavlky Vilém starší z Klenové. Od roku 1677 byla ves i panské sídlo v majetku kláštera v Chotěšově. Vesnice je rozdělena rybníkem do dvou celků – na jedné straně se zámkem a návsí, na druhé s kostelem.  

Obci dominuje barokní zámek a kostel sv. Petra a Pavla. Dále můžeme zmínit sochu sv. Jana Nepomuckého. Při silnici vedoucí do Černotína stojí boží muka a dva pamětní kříže. 

Fotografie

Kostel sv. Petra a Pavla v PřestavlkáchSocha sv. Jana Nepomuckého v PřestavlkáchZámek Přestavlky