Křakov

Křakov - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Drobné památky

Stručné představení

Víska Křakov na Horšovskotýnsku, jejíž dominantou je kostel sv. Václava, spadá pod obec Mířkov. Nedaleko romantická chráněná krajinná oblast Sedmihoří.

http://www.mirkov.cz/

Památky v oblasti

Kostel sv. Václava v Křakově

Kostel sv. Václava v Křakově
Původně gotický kostel z 2. poloviny 14. století.

Historie

Malá víska Křakov leží 12 km severozápadně od Horšovského Týna v údolí Křakovského potoka. První zmínka o vsi je z roku 1369, ve středověku patřil Křakov k panství Horšovský Týn.  Dominantou Křakova je zrekonstruovaný původně gotický kostel sv. Václava. I přes demolice řady objektů po roce 1989 se dochovaly některé architektonicky zajímavé stavby. Na západní straně návsi stojí několik středně velkých usedlostí, zejména čp. 12 na sebe upozorňuje svou zdobnou fasádou. Poblíž fary u kostela stojí čp. 2, nevelký zděný objekt asi z 2. poloviny 19. století, patrně starší než ostatní stavby v Křakově. Většina staveb ve vsi je totiž z počátku 20. století. Polopatrový dům čp. 8 se zdobnou fasádou vznikl kolem roku 1900. Čp. 4 má fasádu v nádražním stylu. Patrová budova čp. 6 s lesénovým řádem ve fasádě pochází z roku 1926. V hospodářském objektu u čp. 6 je prolomena malá výklenková kaple.

Sudetští Němci se zasloužili o opravu starého německého hřbitova z prvních desetiletí 20. století. Dochoval se zde empírový náhrobek V. Pummerové z roku 1854 (dílo pražského sochaře J. E. Krandla).

Fotografie

KřakovKostel sv. Václava v Křakově